top of page

אפשר להציע לכם חברות?

 

אפריל 2013

מערכת היחסים שלי  עם הפייסבוק ודייריו טובה. כעובדה, שניים מתוך שלושת אנשי הצוות שלי הגיעו  אלי באמצעותו. 

אבל זהירות !! הפייסבוק יכול להיות גם מקום לא נעים וצריך לדעת להשתמש בו בתבונה אחרת מגלים מהר מאד שכמו שהוא טוב הוא יכול להיות גם רע ומכוער......

Anchor 1
הטוב
הרע

עודכן ביוני-2017

לא פעם נטען שהאינטרנט גורם לבני אדם לניכור ובדידות בשל העובדה שהם יושבים כל היום מול מסך במקום להיות בין אנשים. 
מצד שני בזכות האינטרנט בכלל והפייסבוק בפרט אני שומרת על קשר רצוף עם בני משפחה וחברים קרובים ורחוקים.  עוד יותר נפלאה היא הדרך בה הפייסבוק הפגיש אותי עם חברים שלא ראיתי שנים רבות, חלקם מאז בית הספר היסודי. זו בדיוק המהות של רשת חברתית.

בספטמבר 2007 הצטרפתי לפייסבוק, מה שהופך אותי לפייסבוקאית ותיקה. כשהצטרפתי לפייסבוק "הופצצתי" בבקשות חברות מזרים גמורים. בשל הבורות הראשונית שלי בתחום אישרתי אותם ואז התחילו פוסטים מכוערים, תמונות מבחילות ופרסומות על הדף שלי.  מצאתי את עצמי חברה ללא ידיעתי בכל מיני קבוצות משונות שאין לי כל קשר אליהן ואל האנשים שחברים בהן. וגם מצאתי את עצמי מתוייגת על תמונות שאין לי שום קשר אליהן, קיבלתי מאות הזמנות למשחקים מטופשים וכן הלאה.  על כל פיפס שמישהו עלום היה כותב בפייסבוק הייתי מקבלת הודעה לאימייל.  מהר מאד הפייסבוק הפך לסיוט.

 

אז למדתי להתאים את חשבון הפייסבוק שלי לצרכי. בחרתי על איזה נושאים אני מעוניינת לקבל הודעות, לסווג הודעות מקבוצות ולטפל בנושא הפרטיות. כל הפרסומים שלי ציבוריים וכולם יכולים לראות כל מה שאני מעלה וגם להגיב. וכך הפייסבוק הפך למקום נחמד (בדרך כלל) ונהיה לי קצת שקט.

חברות היא ערך חשוב מדי ואין לבלבל בינה לבין שיווק, מכירות ופרסום. הפייסבוק מאפשר לפתוח דף עסקי ודפי נחיתה וזהו פתרון מצוין לאנשים שאין להם אתר אינטרנט, כך שאין שום מקום להציע הצעות חברות לא אמיתיות.


אני טורחת לבדוק כל פניה כדי שאנשים שמכנים את עצמם חברים שלי אכן יהיו כאלה. כדי לייצר דו שיח ראשוני אני מפנה בפרטי שאלה זהה לכל זר שמבקש ממני חברות: שלום, אני מודה לך על הצעת החברות. הצצתי בדף שלך ולא זכור לי אם יצא לנו להפגש. תרצי/ה אולי לספר לי משהו על עצמך, כדי שלחברות הזו תהיה בכל זאת משמעות ?  

היו שהתעלמו,  והיו גם מספר תגובות לא נעימות אבל לרוב אני מקבלת תגובות נפלאות שבעקבותיהן אני ממש שמחה לאשר את החברות. מסתבר שלרוב האנשים נעים להרגיש שמישהו באמת מתעניין בהם, ואנחנו מספרים אחד לשני קצת על עצמינו, וזה כבר בהחלט בסיס לתחילתה של חברות.

 

וכך בזכות הפייסבוק זכיתי לחברי נפש, קולגות,  בני טיפוחים, דיירים, תלמידים, מורים ועוד.  עם מרבית חברי הפייסבוק שלי נפגשתי יותר מפעם אחת כך שגם אם הקשר התחיל כחברות וירטואלית הוא הפך עם הזמן לחברות אמיתית.  וכך למשל פגשתי שניים מחברי ה-Y-TEAM שלי: עדן אלקובי ורוני כנעני.

Anchor 2
עדן

צילום: סיגלית סעדון

עדן אלקובי


עדן ביקש ממני חברות בפייסבוק ב-2011. במענה לשאלת מיליון הדולר, עדן ענה שביקר באתר שלי, ציין שהוא  מעוניין להגיע לתחרות בחו"ל וביקש את עזרתי.  אחרי היכרות קצרה היה לי ברור שהבחור מוכשר כמו שד, ורשמתי אותו לתחרות באיטליה. 

הוא הכין מנה מדהימה שכללה 7 (!) שכבות שונות.  צילמנו, ושלחנו לאיטליה עם מתכונים מתורגמים. הבטחתי לו שאם יעבור את המיון הראשון, אלווה אותו. בינואר 2012 נחתנו ברימיני שבצפון איטליה, כדי להשתתף בתחרות Saranno Famosi שהתקיימה במסגרת תערוכת סיג'פ 2012
.

זו אחת התערוכות המקצועיות החשובות בתחום שמתקיימת כבר יותר מ-30 שנה,  ועדן עמד שם נפעם (בדיוק כמוני כמה שנים קודם). 

את התחרות עדן ניצח בקלילות, וזכה במקום הראשון.  ראו צילומים מהתערוכה, והתחרות כאן

כתוצאה מהניצחון בתחרות פנה אלי השף האיטלקי פינו לווארה כדי להציע לעדן לבא לעבוד אצלו בתפקיד החלומי של השף קונדיטור במסעדת רוסליניס
 בעלת שני כוכבי מישלן שבפלאצו אבינו (לשעבר פלאצו סאסו) מלון בוטיק מדהים בדרום איטליה. המלון נבחר בשנת 2012 למלון בוטיק מספר 1 באיטליה ולמספר 5 בעולם. אין לי ספק שהנסיון שעדן צבר שם תרם רבות להתפתחות המקצועית המדהימה שלו.
אנחנו עדיין משתפים פעולה וגם המשפחות שלנו התחברו. בתחילת 2013 יצאנו יחד לייצג את  ישראל בפסטיבל אוכל ים תיכוני בסיציליה
, וכאן רוני נכנס לתמונה.

רוני

צילום: סיגלית סעדון

רוני כנעני


את רוני הכרתי בקיץ 2012. במענה לשאלת מיליון הדולר רוני סיפר לי קצת על ההכשרה המקצועית שלו - הוא עובד בתחום המזון ולאחרונה השתלם גם בקונדיטוריה, ושם הוא מעונין להשתלב. בהמשך פטפטנו קצת על תכניותיו לעתיד. צורת ההתבטאות שלו והנושאים עליהם הוא כותב בפייסבוק מצאו חן בעניי.

לקראת הנסיעה לסיציליה היה עלי לגייס במהירות שף מטבח. היו לי ב"צוות יוד" כבר שני קונדיטורים (עדן ואני) ואת דני . רוני עבד ולמד מהטובים בתחום בארץ (חדר האוכל ואחרים) ולמרות שעדיין לא נפגשנו החלטתי להמר עליו.  שלחתי לו הודעת טכסט והזמנתי אותו להצטרף לנסיעה, תוך חצי שעה קיבלתי תשובה חיובית.  

נסענו חברי הצוות - עדן, דני ואני לפגוש את רוני בחיפה שם הוא עובד וחי, והיה לנו יופי של קליק. זו היתה הפגישה הראשונה שלנו.
כדי להיות בטוחים שאנחנו גם יכולים לתפקד כצוות קיימנו יום אימונים.  תחושת הבטן שלי היתה נכונה גם הפעם, גיליתי איש מקצוע מצוין, בעל מוסר עבודה וכושר תפקוד מדהים וגם חוש הומור קורע.  הנסיעה לסיציליה היתה מדהימה (כל הפרטים 
כאן
).


גם מרוני לא נפרדתי.  וגם המשפחות שלנו התחברו. 

ובכל זאת מומלץ לעמוד על המשמר

היו אלי פניות מוזרות ממפקדים בכירים בצבא האמריקאי למשל.  בדיקה פשוטה באתר של המארינס גילה שזה שלוחה של העוקץ הניגרי. היו גם פניות דומות מסתם זרים שאין שום סיבה בעולם שיפנו אלי ואפילו  פניות מנערות ליווי שגם הן מסונפות לעוקץ הניגרי.  החשיפה לרשת יכולה להיות מסוכנת ולכן חשוב לבדוק את מי מאשרים. חשבון פייסבוק שעלה לאויר לפני יומיים, ולא מזהים את השם או הצילומים, וללא פניה מקדימה במסר פרטי, נמחקת מיד. פשוט תזהרו.

משחקים ברשת

גם מזה צריך להזהר. בעיקר אלה שדורשים גישה לרשימת החברים ופרטים אישיים אחרים כתנאי כניסה למשחק. פשוט לא לאשר. אפשר לחיות ממש טוב גם בלי המשחקים האלה.

 

שיימינג

אחת התופעות היותר מכוערות בעיניי היא תופעת השיימינג.  כשמשתלחים בבן אדם או עסק מול כל העולם ואשתו. אני מאד משתדלת לא לחטוא בכך. גם אם העובדות נכונות (ולרוב הן לא) זה לא במקום.  גם אם מתחרטים אחר כך ומתנצלים ומבקשים סליחה זה לא מתקן את העוול  שכבר נעשה.

כדאי לזכור שכשיורים במישהו חץ מורעל אפשר לשלוף את החץ, אבל אי אפשר לשלוף את הרעל.

לייק ...או שלא

אני מאד מחשיבה את דעתי האישית והמקצועית ולכן אני נמנעת מפיזור לייקים ומחמאות חלולות. לעומת זאת, כשאני מחמיאה, זה אמיתי ומכל הלב.

 

 

המכוער
bottom of page